چهار سگ 600 میلیون تومانی از احمدی نژاد محافظت می کنند

Saturday, November 17, 2007

رضا ولي‌زاده: چهار سگ در تیم حفاظتی دکتر محمود احمدی نژاد –رئیس جمهوری ایران-  به منظور تشخیص بمب و مواد منفجره به کار گرفته شده اند که هر یک به قيمت ۱۵۰ ميليون تومان از کشور آلمان خریداری شده اند.
 
این سگ ها که از باهوش ترين و اصيل ترين نژاد سگ هاي آلماني به شمار می آیند، پیش از بازدید رئیس جمهور از نمایشگاه ها، و  یا اماکنی که به منظور سخنرانی یا بازدید در آن ها حضور می یابد، مستقر می شوند، منطقه ی مورد بازدید را کاملا کنترل می کنند و پس از اعلام وضعیت سفید، رئیس جمهور در محل حاضر می شود. 

هر یک از این 4 سگ بالغ بر 150 میلیون تومان خریداری شده اند که در مجموع رقم 600 میلیون تومان به خرید آن ها اختصاص یافته است.

روز چهار شنبه ی گذشته (23/8/86) همزمان با بازدید دکتر احمدی نژاد –رئیس جمهوری اسلامی ایران- از نمایشگاه مطبوعات، این سگ ها در محل نمایشگاه رها شدند تا به انجام عملیاتی که نزد تیم حفاظتی و خبرنگاران به عنوان «چک و خنثی» معروف است بپردازند که البته خنثی کردن را باید از وظایف آن ها حذف کرد.

این عملیات در روز چهار شنبه از ساعت 12 ظهر آغاز شد و به گفته نمایندگان رسانه ها در غرفه های نمایشگاه با توهین آمیز ترین رفتارها از سوی تیم حفاظتی رئیس جمهور همراه بود. 

با وجود این که خریداری و به کار گیری سگ ها به منظور هرچه سریع تر انجام شدن عملیات «چک و خنثی» انجام شده است این عملیات تا ساعت 14:30 به طول انجامید. ابتدا قرار شد در هر غرفه تنها یک نفر به عنوان متصدی و مسئول آن حضور داشته باشد، اما پس از مدتی تیم حفاظتی به این نتیجه رسیدند که مسئولان غرفه ها را هم از نمایشگاه بیرون کنند.

تمامی نمایندگان غرفه ها در ساعات یاد شده ناچار بودند پشت درها بایستند یا در پارک لاله قدم بزنند. اما این انتظار در ساعت 14:30 نیز پایان نیافت؛ چرا که رئیس جمهور با چهار ساعت تأخیر به نمایشگاه آمد و بازدید ایشان هم چندان به طول نینجامید.

آن چه باعث شد بازدید ایشان از نمایشگاه کوتاه و مختصر شود خبر احتمال انفجار در سایت هسته ای پارچین واقع در شرق تهران بود؛ که البته خبر آن در رسانه های داخلی بازتابی نیافت.

نکته ای که برای حاضران جای پرسش داشت این بود که با وجود سگ هایی که عملیات کنترل محل را انجام می دادند چرا بازهم از گیت های دستی و کنترل منطقه به وسیله نیروهای انسانی استفاده می شد. صرف 600 میلیون تومان برای خریداری این سگ ها و دست آخر استفاده از نیروی انسانی برای اطمینان نهایی از امنیت منطقه ی مورد بازدید، باعث تعجب بسیاری از ناظران بود.

از سویی دیگر باوجود اعتقادات جمهوری اسلامی ایران و همچنین بسیاری از بازدیدکنندگان نمایشگاه، مبنی بر نجس بودن سگ، حضور این حیوان در چنین اماکنی موجب اعتراض عده ای شده بود که این اقدام را نیز با شعارهای ساده زیستی، عدالت طلبی و مبارزه با تجمل گرایی رئیس جمهور در تعارض می دانستند.

یک مقام آگاه که خود مدیر مسئول یکی از روزنامه های کثیرالانتشار کشور و وابسته به دولت است در پاسخ به اعتراض فردی که حضور سگ ها و همچین رفتار تیم حفاظتی احمدی نژاد را توهین آمیز توصیف می کرد گفت: «این تصمیم تیم حفاظتی است که گفته شده مدیریت آن خارج از اختیارات رئیس جمهوری است.»

پیش از این پیشنهاد به کارگیری سگ در تیم حفاظتی دکتر حدادعادل –رئیس مجلس شورای اسلامی- نیز مطرح شده بود که حدادعادل با آن به شدت مخالفت کرد. 

همچنین تا کنون به کارگیری سگ در تیم های حفاظتی روسای قوا و حتی مقام رهبری نیز مرسوم نبوده است. 

پیش از این نیز خبری مبنی بر خریداری عینک های آفتابی به قیمتی بیش از نیم میلیون تومان (هر عينك ۶۰۰ هزارتومان) برای محافظان احمدی نژاد منتشر شد که پس از انتشار وسیع این خبر و آگاهی بخشی از افکار عمومی، رئیس جمهور تصمیم گرفت خریداری کنندگان این عینک ها را جریمه و توبیخ کند.

از آن جا كه مردم و رسانه ها از ميزان هزينه هاي مربوط به عمليات چك و خنثي و كار تيم هاي حفاظتي بدون اطلاع هستند؛ شايد با ارائه گزارشي در مورد ميزان كاهش هزينه هاي اين عمليات و صرف جويي وقت در صورت به كارگيري سگ هاي تربيت شده، اين نتيجه حاصل شود كه استفاده از سگ ها معقول تر و به صرفه تر است. 

اما نتيجه اين معادله وقتي در هم مي ريزد كه تيم حفاظتي رئيس جمهور علاوه بر استفاده از سگ ها، در عملياتي جداگانه به وسيله نيروهاي خود نيز منطقه ي مورد نظر را كنترل مي كنند. آيا تيم حفاظتي رئيس جمهور به سگ ها اعتماد كامل ندارند؟ اين احتمال نيز وجود دارد كه در صورت شفاف سازي درباره ي اين موضوع و ارايه اطلاعات دقيق از ميزان هزينه هاي عمليات چك و خنثي اين نتيجه حاصل شود كه به كارگيري سگ ها در دراز مدت از صرف هزينه و زمان بيشتر جلوگيري خواهد كرد.

دکتر احمدی نژاد در آغاز ورود خود به ساختمان ریاست جمهوری دستور داد فرش های نهاد ریاست جمهوری را که در دوره سیدمحمد خاتمی خریداری شده بودند جمع کرده و به موزه بفرستند و حتی اصرار داشت به جای آن که در ساختمان نهاد ریاست جمهوری مستقر شود در همان خانه خود در نارمک زندگی کند.

پس از نوشتن: نظرهايي كه بي نام و نشان و بدون نشاني اينترنتي درج مي شوند و حاوي توهين به رئيس جمهور هستند تأييد نمي شوند.

بازتاب این خبر در برخی از سایت ها: گویانیوز - اخبار روز- گاردین(البته گاردین مطلب مستقلی بر اساس این خبر نوشته است)- مطلب گاردین به ترجمه سایت عصر ایران- بالاترین- تابناک - عصر ایران - فرارو


26 آبان 1386

Balatarin Donbaleh Mohandes Delicious Digg Stumbleupon Furl Friendfeed Twitter Facebook Greader Addthis to other Subscribe to Feed